top of page

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Ślub oznacza bardzo wiele decyzji do podjęcia od dekoracji, sali, obrączek aż po usługodawców. Ten proces może być przytłaczający i powodować sporo stresu przez mnogość opcji do wyboru. Przedstawię Ci kilka punktów na które warto zwrócić uwagę przy wyborze fotografa na ślub (będzie to pomocne również przy wyborze innych usługodawców), dzięki czemu proces wyboru stanie się bardziej przejrzysty :)



 
  1. Wybierz styl dla siebie

    Przy wyborze fotografa, kamerzysty czy nawet Dj'a warto zwrócić uwagę na styl, który prezentuje dana osoba w swojej twórczości. To najłatwiejsza pierwsza "selekcja", która zawęzi Ci pole wyboru do osób, które faktycznie prezentują pracę, która do Ciebie przemawia. W ślubnym świecie da się wyodrębnić kilka przykładowych styli, które uformowały się na przestrzeni ostatnich lat.

    Jakie to przykładowo style i co je charakteryzuje?

Rustykalny / boho

Ciepłe barwy, natura, dużo światła naturalnego, pozowane sesje

Glamour

Bogate zdobienia, światło błyskowe, pozowane sesje, mocniejsza obróbka

Reportażowy

Klasyczna obróbka, dokładne oddanie rzeczywistości, mała ingerencja w pozy

Boho reportażowy (mój styl)

Ciepłe barwy, oddanie rzeczywistości z umiarkowaną ingerencją w pozy, uwaga na autentyczne emocje



Widzisz już, że na tym etapie jesteś w stanie odpowiedzieć sobie pytania dotyczących tego co dla Ciebie jest ważne, czyli:

  1. Zależy mi na mocnych kontrastach (glamour), surowych kolorach (reportaż), czy trochę cieplejszych (boho/boho reportaż)?

  2. Chciałabym zdjęcia jak z magazynu, pozowane (glamour) czy wolę rejestrację tego co dzieje się na żywo (reportaż) lub rejestrację tego co się dzieje ze wskazówkami jak się ustawić (boho reportaż)?


    Nie ma tu dobrych i złych odpowiedzi, są to kwestie indywidualne według własnych upodobań, więc jeśli nie wiesz jeszcze jakie są Twoje warto przejrzeć inspirację zrealizowanych już reportaży ślubnych np. na Instagramie lub Pintreście.


    2. Zobacz PEŁNY reportaż twórcy

    Na Instagramie czy innych platformach twórców często zobaczysz wycinek ich pracy, co jest oczywiście zrozumiałe, ponieważ chcemy pokazać ujęcia z których jesteśmy najbardziej dumni. Warto jednak pamiętać, że fotograficzny dzień ślubny to ok. 12 h pracy w bardzo różnym świetle i często trudnie technicznych momentach (ciemny kościół, kolorowe światła na sali). Dlatego stylizowana sesja często z modelami nie odda w pełni umiejętności i możliwości fotografa.

    Najlepszym sposobem będzie poproszenie o przykładowy pełny reportaż ślubny, gdzie będziesz mógł zobaczyć:


    - ujęcia z kościoła (zwróć uwagę czy zdjęcia są jasne i ostre, jaką mają jakość)

    - ujęcia z sali (czy są użyte lampy błyskowe, czy oddają klimat ale mają też dobrą jakość)

    - życzenia gości (czy odpowiada ci ilość zdjęć z tego momentu i czy są oddane emocje)

    - przygotowania (jak fotograf poradził sobie we wnętrzach mieszkania, które często jest mniejsze i ciemniejsze niż pokój hotelowy)

    - zdjęcia grupowe (czy są dostępne i czy podoba ci się styl ich wykonania)




    Ślub jest bardzo ważnym wydarzeniem i równocześnie różnorodnym, dlatego tak ważne będzie ocenienie umiejętności fotografa w różnych warunkach, abyś miał pewność, że zdjęcia będą piękne w plenerze, we wnętrzach oraz w nocy.

    2. Kultura pracy fotografa

    Poza aspektami technicznymi i estetycznymi ważna będzie też kultura pracy fotografa. Musisz mieć pewność, że możesz na nim polegać, ponieważ to on będzie Ci towarzyszył cały ten dzień i jego obecność może odjąć Ci dużo stresu związanego z nową dla Ciebie sytuacją. Zwróć uwagę na to, czy fotograf stara się odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości, czy dotrzymuje terminów.




Comments


bottom of page